دکتر بهرام سبحانی مدیر عامل شرکت با بیان اینکه فولاد مبارکه همانند شهروندی مسئول، همیار توسعه اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی جامعه است، تصریح کرد:
توجه به مسئولیت های اجتماعی از ابتدای دوران ساخت در دستورکار شرکت فولاد مبارکه بوده است.

خلق ارزش مشترک با جامعه پیرامون

فولاد مبارکه با گام نهادن در این راه توانست به خوبی مسیر خلق ارزش مشترک با جامعه پیرامون خود را هموار نماید. وی از اقدامات فولاد مبارکه در زمینه مسئولیت‌های اجتماعی به عنوان مسیر خلق ارزش مشترک با جامعه یاد کرده و خاطر نشان نمود: در گذشته سازمان‌ها تنها خود را در قبال سهامداران و در جهت کسب سود مسئول می‌دانستند، این در حالیست که امروزه بنگاه‌های متعالی توسعه پایدار را در دستور کار خود قرارداده‌اند، علاوه بر این با افزایش رقابت بین سازمان‌ها و افزایش توجه به نیازهای ذی‌نفعان و بویژه جامعه، بالطبع توجه به مسؤلیت‌های اجتماعی روز به روز اهمیت بیشتری یافته است.

در فولاد مبارکه مسئولیت‌پذیری فراتر از این رفته و پاسخگویی و شفافیت در مقابل کلیه ذینفعان سازمانی، توجه به مسؤلیت‌های اجتماعی را به سرفصل مهمی و البته به یکی از راهبردهای استراتژیک سازمان مبدل نموده تا جاییکه در راه کسب عنوان شرکت سرآمد کشور و الگوی تعالی سازمانی، یکی از سرفصل‌های اصلی ارزیابی سازمان، عملکرد شرکت در قبال جامعه بوده است.

1. جایزه سازمان دانشی آسیا

در واقع سازمان از مسیر این تصویر‌سازی، رقابت‌پذیری خود را افزایش می‌دهد. شرکت از بدو تأسیس با تشکیل واحد توسعه و تکامل منطقه‌ای در یک رابطه برد_برد بر افزایش منافع برای ذینفعان از جمله جامعه تأکید داشته است.

در این راستا مطالعات زیادی از همان ابتدای مکان‌یابی با همکاری مجامع علمی و دانشگاهی صورت گرفت تا مجموعه ای بنا شود که هر چه بیشتر و بهتر با منافع مناطق اطراف همسو باشد.

همچنین یکی از رویکردهای شرکت خلق ارزش از محل دانش برای جامعه است که در این راستا نیز قدم‌های بزرگی در طول سال‌های پس از بهره‌برداری شرکت برداشته شده و حاصل آن موفقیت در جایزه سازمان دانشی آسیا است. در این زمینه شرکت توانست در کنار شرکت های بزرگی مثل سامسونگ و تویوتا و ... در این قاره پهناور برگزیده شود.

2. اولویت‌بندی درست

شرکت به منظور تدوین اهداف و استراتژی‌های اصلی خود ذینفعان را شناسایی و نیازها و انتظارات آنان را اولویت‌بندی می‌نماید.

به همین منظور نظرسنجی‌ها و پژوهش‌های مختلفی در جهت اطلاع از برداشت جامعه از شرکت و فعالیت‌های آن و همچنین آگاهی از دیدگاه ذینفعان نسبت به شرکت انجام می‌گیرد که نتایج و بازخوردهای آن در بازنگری و به روزآوری اهداف و برنامه‌های اجرایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همچنین لازم است اشاره کنم که گزارش GRI مشتمل بر اهداف و برنامه‌های شرکت در خلق ارزش مشترک در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی تدوین و در برنامه ریزی استراتژیک شرکت مورد توجه قرار گرفته است.

تنها توسعه صنعتی و اقتصادی کافی نبوده و باید به توسعه اجتماعی و زیست محیطی نیز توجه نمود.

3. تدوین و پیاده‌سازی درست

همانطور که عنوان شد، شرکت با دنبال نمودن رویه‌ها و استانداردهای به روز بین المللی اهداف و اقدامات اجرایی خود را تدوین و پیاده سازی می‌نماید. از جنبه اقتصادی باید عنوان نمود که نگاهی گذرا بر سیر تحولی کشورهای توسعه یافته، نشان از نقش غیر قابل انکار صنعت فولاد دارد.

طبق آمارهای جهانی کشورهای توسعه یافته‌ای مانند ژاپن، آلمان، ایالات متحده، چین و ...همگی دارای صنایع نیرومند فولادی و همچنین رتبه‌های برتر در تولید فولاد هستند.

بنابراین، توسعه این صنعت کمک بزرگی برای رشد و توسعه کشور از جنبه‌های اقتصادی است. در این راستا مشارکت در توسعه، ساخت و راه‌اندازی کارخانجات تولید محصولات فولادی در پنج استان کشور و تلاش در جهت ارتقای سهم صادرات محصولات فولادی کشور از جمله اقدامات اقتصادی بر اساس مأموریت و اهداف شرکت به منظور توسعه اقتصادی کشور و استان است.

اما، نکته بسیار مهم در اینجا این است که تنها توسعه صنعتی و اقتصادی کافی نبوده و باید به توسعه اجتماعی و زیست محیطی نیز توجه نمود.

امروز، فولاد مبارکه اصفهان به عنوان محور توسعه ملی و استانی و تولید کننده بیش از نیمی از فولاد کشور همان طور که در مأموریت خود یعنی «ایفای نقش محوری در توسعه صنعتی، اقتصادی و اجتماعی کشور و ارتقای سطح فناوری صنعت فولاد، به عنوان سازمانی جهان تراز» بیان داشته است، در این راستا علاوه بر توسعه صنعتی و اقتصادی، توسعه اجتماعی منطقه و کشور، پاسداری از محیط زیست و منابع طبیعی برای نسل‌های آینده را به عنوان مسئولیت اجتماعی خود در دستور کار قرار داده است.

برای مطالعه :

بارقه‌ امیدی به نام رفتار‌ حمایتگرانه در شرایط تاریک فعلی جهان

مسئولیت‌های اجتماعی با هدف توسعه اجتماعی و فرهنگی

دکتر سبحانی در حوزه اقدامات به منظور توسعه اجتماعی و فرهنگی در سطح ملی، استانی و منطقه‌ای به موارد زیر اشاره نمود:

 • مشاركت در توسعه زیرساخت‌های عمرانی منطقه‌ای و استانی مانند مشارکت در طرح جامع متروی اصفهان،
 • مشارکت در تکمیل ورزشگاه 70 هزار نفری نقش جهان
 • اشتغال‌زایی و ایجاد تحرک در کسب و کارهای منطقه‌ای
 • ایجاد نشاط در جامعه و ترویج فرهنگ ورزش و تلاش در جهت سلامت و ورزش جامعه با حمایت از باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد مبارکه سپاهان و مشارکت در ساخت باشگاه کارگران شهرستان مبارکه
 • کمک به ساخت و نوسازی مدارس و مراکز آموزشی در منطقه و استان
 • مشارکت در تکمیل بیمارستان‌ها و ارتقای سطح بهداشت منطقه و استان
 • ساخت پایگاه هلال احمر در سه راهی مبارکه در مسیر اصفهان - شیراز برای مسافرین این مسیر
 • مشارکت در نوسازی اورژانس بیمارستان محمد رسول الله شهرستان مبارکه
 • مشارکت در توسعه فضاهای فرهنگی مذهبی مانند ساخت و تکمیل مصلای بزرگ اصفهان
 • ترویج فرهنگ و هنر و پشتیبانی از اعتلای آنها مانند حمایت از جشنواره بین المللی فیلم رشد
 • حمایت از سازمان‌های مردم‌ نهاد، عام المنفعه و خیریه و مشارکت در امور خیریه مانند مشارکت در جشن گلریزان (آزادی زندانیان دیه جرائم غیر عمد) و کمک به موسسه خیریه قائم الرضا جهت بازسازی مرکز توانبخشی معلولین
 • حمایت از نخبگان و توسعه علمی جامعه مانند حمایت از جشنواره دانش آموزی جابرابن حیان، همکاری در پایه‌گذاری انجمن فناوری در اصفهان و همکاری با بیش از 90 مجمع علمی و تحقیقاتی کشوری و استانی
 • پرداخت به موقع مالیات و عوارض‌ها هر ساله حدود 7000 میلیارد ریال
 • قانون مداری و اقدامات فراتر از قوانین و مقررات
 • پذیرش هر ساله بیش از 700 کارآموز در سطوح مختلف تحصیلی
 • مساعدت‌های مختلف مالی در حوزه فرهنگی جهت اجرای همایش‌ها در مناسبت‌های مختلف
 • اهداء جوایز و هدایای فرهنگی به مناسبت‌های مختلف به ذینفعان منتخب
 • پاسخگویی به درخواست‌های بازدید از شرکت از طرف مراکز آموزشی و فرهنگی
 • مشارکت در توسعه فرهنگ عمومی از طریق حمایت از نهادهای فرهنگی، قرآنی و ورزشی
 • تهیه و تدوین محتوا برای کتاب‌های درسی و پیک‌های دانش آموزی

همچنین اقدامات سازمان در حوزه محیط زیست و در راستای حفظ منابع ارزشمند غیر قابل تجدید برای نسل‌های آینده به عنوان تعهد سازمان و یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌های اجتماعی آن عبارتند از :

 • اجرای پروژه عظیم اصلاح و توسعه سیستم‌های غبارگیر با 1800 میلیارد ریال و سالیانه 200 میلیارد ریال هزینه نگهداری
 • مشارکت و تامین مالی در طرح جمع‌آوری و هدایت پساب‌های شهرهای منطقه مجاور و ایجاد تصفیه خانه، با هدف بهبود وضعیت زیست محیطی منطقه و جایگزین نمودن منبع آب مصرفی شرکت از آب رودخانه با پساب (حفاظت از منابع آب) به میزان حدود 2000 میلیارد ریال
 • نصب و بهره‌گیری از سیستم‌های پایش لحظه‌ای پارامترهای زیست محیطی شرکت (هوا و پساب)
 • تصفیه کامل پساب‌های تولیدی شرکت و بازچرخانی آب حاصل در فرآیند تولید
 • ایجاد و نگهداری 1600 هکتار فضای سبز با پوشش گیاهی (با مصرف کم آب) و با 90 درصد آبیاری قطره‌ای
 • حمایت مالی و علمی از همایش‌ها و سمینارها در حوزه توسعه پایدار و محیط زیست مانند همایش ملی مصرف بهینه آب در صنعت در سال 94
 • آموزش و فرهنگ‌سازی در مورد صرفه‌جویی و مصرف بهینه آب
 • اعلام آمادگی برای مشارکت در طرح بیابان زدایی استان (با بهره‌گیری از سرباره فرآوری شده)
 • اجرای طرح فراوری سرباره، بازیابی پوسته‌های اکسیدی، اجرای طرح سایت جدید ضایعات
 • انجام یک برنامه ازبرنامه‌های کاهش تولید Co2 از طریق اعتبارات برنامه مکانیسم توسعه پاک(CDM)
 • حمایت و همکاری از طرح‌ها و پژوهش‌های زیست محیطی در قالب پایان نامه‌های دانشجویی و پژوهشهای زیست محیطی و حضور فعال در کارگروه‌های تخصصی استانی و ملی

ارمغان اقدامات و برنامه‌های مسئولیت اجتماعی

مدیر عامل فولاد مبارکه خاطر نشان کرد: یک سازمان مسئول در برابر جامعه سعی می‌نماید تا نقشی فراتر از نقش سنتی سازمان‌ها و شرکت‌های معمول را در جامعه ایفا نماید. بنابراین در این راستا سازمان به دنبال این است که تعهداتی فراتر از قوانین و مقرارت را به صورت داوطلبانه بپذیرد و اجرا نماید.

در همین راستا بسیاری از اقدامات فولاد مبارکه اصفهان به عنوان یک شهروند مسئول به صورت داوطلبانه و در راستای ایفای نقش مسئولیت اجتماعی و خلق ارزش مشترک برای جامعه و سازمان انجام گرفته‌اند.

البته این اقدامات و برنامه‌ها نتایج و دستاوردهای مثبتی داشته‌اند که برخی از مهم‌ترین آنها عبارتند از :

 • صادرات بیش از 5/1 میلیون تن فولاد به کشورهای مختلف از جمله اروپا (64 درصد در نه ماه اول سال 1394) و کسب عنوان صادرکننده نمونه ملی (1394)
 • ایجاد بیش از 350000 شغل به صورت مستقیم و غیر مستقیم
 • کاهش 66 درصدی مصرف آب نسبت به طراحی اولیه
 • کاهش سالانه حداقل 120هزارتن دی اکسیدکربن
 • کسب تندیس طلایی حمایت از حقوق مصرف کنندگان
 • کسب گواهینامه مدیریت انرژی 50001:2011 ISO
 • دریافت گواهی نامه مشارکت در برنامه کاهش گاز گلخانه‌ای از طرف انجمن جهانی فولاد

بیشتر بخوانید :

آشنایی با قوانین مالیاتی موسسات خیریه و سمن‌ها

اهمیت اطلاع‌رسانی دستاوردهای مسئولیت اجتماعی

ایشان ضمن تأکید بر جایگاه و اهمیت اطلاع‌رسانی این دستاوردها به جامعه گفت: بر اساس دو اصل از اصول مسئولیت اجتماعی یعنی پاسخگویی و شفافیت برخی از این اقدامات در قالب گزارش‌ها به نهادهای نظارتی و مسئول و همچنین اظهارنامه‌های مختلف جهت شرکت در جوایز ملی و بین المللی اطلاع‌رسانی می‌گردند.

ضمن اینکه وب سایت شرکت، هفته‌نامه فولاد، ماهنامه انگلیسی، رادیو فولاد، نشست‌های سالانه خبری با اصحاب رسانه، برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی در شبکه‌های صدا و سیما به علاوه شرکت در نمایشگاه‌های گوناگون با زمینه‌های مرتبط نقشی مهم در این زمینه ایفا می‌کنند.

همچنین همانطور که گفته شده به منظور فراتر رفتن از نقش سنتی سازمانی، شرکت فولاد مبارکه اصفهان در نظر دارد تا اقدامات و اثرات فعالیت‌ها و فرآیندهای خود را در قالب گزارش‌های سالانه مسئولیت اجتماعی با بهره‌گیری از استانداردها و خطوط راهنمای به روز و بین المللی مانند GRI نسل چهارم تدوین نموده و از طریق وب سایت خود در آینده‌ای نزدیک به اطلاع ذینفعان برساند.


راهی بی‌پایان برای فولاد مبارکه

دکتر سبحانی مدیر عامل فولاد مبارکه در بخش پایانی سخنان خود توسعه پایدار و توجه به مسئولیت‌های اجتماعی را راهی بی‌پایان در راهبردهای استراتژیک سازمان برشمرد و تصریح کرد: همانگونه که همواره تأکید داشته‌ایم این موفقیت‌ها یک شبه به دست نیامده است.

به یقین همدلی و تلاش جمعی کارکنان، حاکمیت سیستم بر فعالیت‌های خطوط تولید و پشتیبانی شرکت از همان دوران ساخت تاکنون و همچنین حمایت‌های سازمان‌های ذیربط سهم به سزایی در کسب این موفقیت‌ها داشته است.

لازم است اشاره کنم که توسعه فرهنگ جامعه در راستای رعایت حقوق همدیگر که ریشه در اعتقادات و باورهای ایرانی اسلامی ما دارد بایستی با روش‌های جدید و تلاش‌های مضاعف پی‌گیری شود تا شاهد رشد متوازن در جامعه خود باشیم.

امیدوارم شرکت فولاد مبارکه هم بتواند هم‌راستا با سهم و نقش خود در اقتصاد ملی در این حرکت ارزشمند نقش‌آفرین باشد.