اگر به همکاری با سازمان‌های مردم‌نهاد یا سازمان‌های غیرانتفاعی علاقه‌مند باشید و فعالیت‌های آن‌ها را رصد کرده باشید، احتمالاً با سازمان‌هایی با دغدغه‌هایی مانند حمایت از انواع خاصی از بیماری‌ها، حمایت از کودکان کار، حمایت از خانواده‌های بی‌سرپرست، حمایت از زنان سرپرست خانوار و در سطحی کلی‌تر، حمایت از محیط زیست و حمایت از حیوانات و سازمان‌هایی از این دست آشنایی دارید. 

در این نوشتار قصد داریم به معرفی نوع متفاوتی از خیریه‌ها بپردازیم که مدت زیادی از پیدایش آن‌ها نمی‌گذرد و با دغدغه‌ای متفاوت در برخی کشورها در حال فعالیت هستند و به نظر می‌رسد گسترش آن‌ها سهم بالایی را در ارتقای سطح آگاهی عمومی بتواند ایفا کند. این دسته از خیریه‌ها موسوم به خیریه‌های فناوری اطلاعات هستند.

استفاده از فناوری اطلاعات در خیریه‌ها

 فناوری و به خصوص فناوری اطلاعات در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است و فرصت‌های بسیاری هم در حوزه کسب‌وکار و هم در حوزه مواردی مانند آموزش، بهداشت، ارتقای کیفیت زندگی و مسائلی از این دست در دل فناوری و دنیای فناوری اطلاعات نهفته است.

افرادی در نقاط مختلف دنیا هستند که نه به فناوری و فناوری اطلاعات دسترسی دارند و نه دانش لازم برای به کارگیری ابزارهای این حوزه را دارند و به همین واسطه تمامی فرصت‌های موجود در دنیای فناوری را از دست می‌دهند و این خلأ به خصوص با توسعه دولت‌های الکترونیک و هوشمند شدن ارائه بسیاری از خدمات دولتی، بیشتر در بین قشر ضعیف احساس می‌شود.
 وجود این ناآگاهی در بین قشر آسیب‌پذیر جامعه باعث می‌شود تا شکاف موجود بین آن‌ها و سطح متوسط جامعه روز به روز بیشتر شده و جامعه نیز از این موضوع بیشتر صدمه ببیند. 

خیریه‌های فناوری اطلاعات، نهادهایی غیرانتفاعی هستند که ایدئولوژی اصلی آن‌ها ارتقای استفاده از رایانه، فناوری اطلاعات و بهبود سواد اطلاعاتی در میان گروهی خاص است که این گروه عموماً افراد آسیب‌پذیر جامعه را در بر می‌گیرد.
این نهادها با هدف توسعه و ارتقای سطح دانش عمومی جامعه، استفاده قشرهای ضعیف از ابزارهای فناوری اطلاعات را تسهیل کنند و باعث می‌شوند تا این قشر نیز بتوانند از فرصت‌های موجود در این حوزه استفاده کرده و به‌سوی آگاهی و بهبود کیفیت زندگی پیش بروند. 

برای مطالعه :

الگوهای پیشرفته در تامین مالی جمعی برای خیریه

خیریه‌های موفق جهانی در حوزه فناوری اطلاعات

در این نوشتار قصد داریم تا با چند نمونه از این خیریه‌ها که در سرتاسر جهان در حال فعالیت هستند آشنا شده و فعالیت‌های آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم؛ لذا در ادامه شش عدد از معروف‌ترین این خیریه‌ها مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

1. خیریه TFA --> Technology For All

این خیریه که واقع در تگزاس است، در سال ۱۹۹۷ با هدف ارائه خدمات مربوط به فناوری به گروه‌هایی با درآمد پایین تشکیل شد. انگیزه شکل‌گیری این خیریه، شکاف اطلاعاتی بود که با توسعه فناوری، میان قشری که توانایی استفاده از فناوری را داشتند و طبقه فقیر جامعه ایجاد شده بود.

  • ماموریت خیریه 

 مأموریت این خیریه، توانمند کردن قشر آسیب‌پذیر و کم‌درآمد در استفاده از ابزارهای فناوری است و این کار را از طریق همکاری با نهادهایی مانند دانشگاه‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، فراهم‌کنندگان فناوری و بخش عمومی میسر می‌کند.
این خیریه فرصت‌های آموزشی، اجتماعی و فردی را برای افراد آسیب‌پذیر، از طریق آموزش آن‌ها برای استفاده از فناوری فراهم می‌کند. به طور کلی اهداف این خیریه در سه بخش مختلف دنبال می‌شوند:

  • توسعه و پشتیبانی کردن از مراکز فناوری
  • ایجاد مراکز پژوهش و نوآوری فناوری
  • ارائه خدمات در حوزه فناوری

در این راستا، مراکز ارائه‌دهنده اینترنت، دانشگاه‌ها و شبکه‌های محلی نیز این خیریه را حمایت می‌کنند. این خیریه چندین مرکز رایانه عمومی هم دارد که قصد دارد تعداد آن‌ها را به ۱۹ عدد افزایش دهد.
هر یک از این مراکز توسط نهادهایی مانند دانشگاه‌ها پشتیبانی می‌شوند و خدماتی مانند دسترسی به کامپیوتر، پرینتر، اینترنت و همچنین امکان استفاده از مشاوره‌های آموزشی برای توسعه سواد دیجیتال را در اختیار عموم و اقشار کم‌درآمد قرار می‌دهد. 

این مراکز حتی در برخی مناطق روستایی نیز احداث شده‌اند و اهالی آن مناطق نیز می‌توانند بدون پیمودن مسافت‌های زیاد، به‌راحتی از این خدمات استفاده کنند.
این خیریه در نظر دارد که در عرصه از بین بردن شکاف موجود بین قشر مرفه و قشر فقیر جامعه در استفاده از فناوری پیشرو باشد و بتواند زندگی افراد آسیب‌پذیر تگزاس را با آشنا کردن آن‌ها با فناوری و فناوری اطلاعات، بهبود بخشد.

2. خیریه CAMARA

این خیریه، در زمینه دریافت کامپیوترهای دست دوم، تعمیر و نوسازی آن‌ها و توزیع آن‌ها در میان مدارس و مراکز آموزشی مناطق مختلف آفریقا فعالیت می‌کند. این خیریه رایانه‌ها را از افراد و کسب‌وکارها دریافت می‌کند و با اعمال استانداردهای امنیتی وزارت دفاع ایالت متحده، آن‌ها را پیش از توزیع مجدد پاک‌سازی می‌کند.
سپس آن‌ها را به یکی از ۱۰ مرکز خود در آفریقا ارسال می‌کند و آن‌ها رایانه‌ها را با قیمتی بسیار پایین در اختیار مدارس قرار می‌دهند. بسته‌ای که به مدارس تحویل داده می‌شود شامل موارد زیر است:

  • رایانه و بسته‌های نرم‌افزاری آموزشی مانند آفیس و دانشنامه‌های مفید

برنامه‌های آموزشی که در کشورهای توسعه نیافته شامل آموزش‌های ابتدایی در حوزه استفاده از رایانه و در کشورهای در حال توسعه شامل محیط‌های آموزش مجازی و آموزش گام‌به‌گام فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌شود

  • خدمات پشتیبانی فنی به مدت ۱۶ الی ۳۶ ماه
  • دریافت و بازیافت رایانه‌های مستهلک از مدارس تحت پوشش

3. خیریه iT4C--> IT4communities

این خیریه که در بریتانیا قرار دارد، در حوزه معرفی متخصصان فناوری اطلاعات به خیریه‌هایی که به خدمات فناوری اطلاعات نیاز دارند فعالیت می‌کند.
از ابتدای فعالیت این خیریه یعنی از سال ۲۰۰۲ تاکنون، ۵۵۰۰ متخصص و کارشناس در حوزه فناوری اطلاعات به طور داوطلبانه با این خیریه فعالیت داشته‌اند و خدماتی با ارزش ۳ میلیون و ۲۵ هزار پوند به خیریه‌ها، سازمان‌های مردم‌نهاد و نهادهای اجتماعی بریتانیا به صورت داوطلبانه ارائه دادند. 

روند فعالیت این خیریه نیز به این شکل است که مؤسسات فوق نیازمندی‌های خود را به این خیریه اعلام می‌کنند و خیریه نیازمندی‌های آن‌ها را در قالب پروژه‌ای تعریف می‌کند و پروژه‌ها را از طریق سایت اطلاع‌رسانی می‌کند و داوطلبانی که مایل به همکاری هستند، مسئولیت انجام پروژه را بر عهده می‌گیرند. در پایان هر سال نیز این خیریه به بهترین داوطلبان خود جوایزی را اهدا می‌کند.

بیشتر بخوانید :

اهمیت وقف در پیشبرد علم و فرهنگ

4. خیریه  BGC--> Black Girl Code

این خیریه یک سازمان غیرانتفاعی است که تمرکزش بر آموزش استفاده از فناوری به دختران سیاه‌پوست ۷ تا ۱۷ سال است. این خیریه در سال ۲۰۱۱ با هدف توانمند کردن دختران سیاه‌پوست تأسیس شد.
این خیریه برنامه‌های آموزشی مانند برنامه‌نویسی، کدنویسی، طراحی وب‌سایت و اپلیکیشن ارائه می‌کند و هدف اصلی آن این است که دختران جوانی که نژاد آفریقایی -آمریکایی دارند، بتوانند سهمی از یک میلیون و چهارصد هزار فرصت شغلی که در حوزه کامپیوتر برای سال ۲۰۲۰ در ایالت متحده پیش‌بینی شده را به خود اختصاص دهند.

 این خیریه به‌سرعت هم در ایالت متحده و هم در سایر کشورها توسعه پیدا کرد و نزدیک به ۲۰۰۰ دانش‌آموز را تا سال ۲۰۱۳ تحت پوشش خود قرار داد و چشم‌انداز این خیریه این است که تا سال 2050، تعداد دانش‌آموزان تحت پوشش خود را به یک میلیون دختر برساند و در راستای انجام فعالیت‌های خود از خیرین و داوطلبانی که در حوزه آموزش این خیریه را یاری می‌کنند استفاده می‌کند. 

شعار این خیریه نیز "تصور کن، بساز و خلق کن" است، به این معنا که دنیایی را تصور کن که در آن همه افراد ابزار موفقیت را دارند، سپس به ما کمک کن تا راه‌هایی برای دسترسی همه به اطلاعات بسازیم و عصر جدیدی از زنان سیاه‌پوست در حوزه فناوری خلق کنیم.

5. خیریه  GfG--> Games for Good

این خیریه یک مؤسسه غیرانتفاعی است که محصولات و خدمات سرگرم‌کننده را از صنایع فعال در این حوزه جمع‌آوری و آن‌ها را به مراکز نگهداری از کودکان اهدا می‌کند. 

این خیریه که در سال ۱۹۸۸ تأسیس شده است، با تولیدکنندگان بازی‌های ویدئویی و کامپیوتری وارد مذاکره می‌شود و نسخه‌هایی رایگان از بازی‌ها را دریافت می‌کند و آن‌ها را در اختیار مراکز نگهداری از کودکان قرار می‌دهد.

اتحادیه صنعت سرگرمی ایالت متحده که نماینده خرده‌فروشان این صنعت است، سه نسخه از تمام بازی‌های ویدئویی و کامپیوتری که تولید می‌شود را به عنوان حق امتیاز قرارداد مجوزی که با ناشران دارد، از آن‌ها دریافت می‌کند و آن را در اختیار مدارس مناطق فقیرنشین، بیمارستان‌ها و مراکز نگهداری کودکان قرار می‌دهد.

خیریه GfG نیز توسط کارکنان همین انجمن اداره می‌شود و اکنون علاوه بر دریافت نسخه‌های رایانه‌ای بازی‌ها، با تولیدکنندگان قراردادی عقد کرده است که به موجب آن، از تمامی بازی‌های تولیدی این شرکت‌ها، سه نسخه رایگان برای همه پلتفرم‌ها در اختیار این خیریه قرار خواهد گرفت.

6. خیریه A Human Right

چهار و شش دهم میلیارد نفر در دنیا دسترسی به اینترنت ندارند و به همین واسطه، فرصت‌های اقتصادی، آموزشی، بهداشتی و حقوق طبیعی که در بستر اینترنت برای آن‌ها فراهم است را از دست می‌دهند.

 این خیریه یک مؤسسه غیرانتفاعی است که خدمات دسترسی به اینترنت و خطوط تلفن را به طور رایگان برای کشورهای در حال توسعه و شهروندان کشورهایی که دولت آن‌ها دسترسی به اینترنت را محدود کرده است، فراهم می‌کند. یکی از اهداف این خیریه این است که یک ماهواره در مدار ژئو سنکرون بر فراز آفریقا داشته باشد که از طریق آن بتواند اینترنتی رایگان را در اختیار تمامی اهالی آن منطقه قرار دهد. 

منبع درآمد این خیریه از محل فروش مجدد اینترنت با پهنای باند بالاست و درآمد آن را صرف فراهم کردن اینترنت با پهنای باند پایین می‌کند و یکی دیگر از اهداف آن هم این است که یک مودم ارزان‌قیمت را در اختیار کسانی که قدرت پرداخت برای اینترنت ندارند قرار دهد.