ارزش‌‌های یک خیریه ممکن است تلویحی باشند؛ اما مستند کردن آن هم معقول است. بیانیۀ ارزش‌‌ها یا عقاید باید مشخص کند که این سازمان هواخواه چه چیزی است و به چه چیزی باور دارد.
برخی بیانیه‌‌ها بر باورها درخصوص اهداف خیریه تمرکز دارند؛ در حالی‌ که برخی دیگر شامل ارزش‌‌های مرتبط با رفتارهای مورد انتظار از کارکنان، اعضای هیئت‌امنا و داوطلبان هستند.

اهمیت تدوین ارزش‌های موسسات خیریه

اهمیت تدوین ارزش‌های موسسات خیریه

ارزش‌‌های یک خیریه ممکن است برای کارکنان، داوطلبان و اهداکنندگان بسیار مهم باشد؛ زیرا بسیاری از افراد انتخاب می‌‌کنند که در بخش داوطلبی فعالیت یا از آن پشتیبانی کنند، زیرا انگیزۀ آن‌ها عدالت اجتماعی، جامعۀ مدنی، حمایت از افراد کم‌برخوردار یا ایجاد جهانی بهتر است. 

برای مطالعه :

برند یا نام تجاری؛ دارایی ارزشمند برای موسسات خیریه

عقاید یک فرد ممکن است با عقاید دیگری متفاوت باشد، حتی اگر آن‌ها بسیار شبیه هم باشند؛ از این‌ رو در سازمان‌‌های ارزش‌‌محور، بسیار اهمیت دارد که ارزش‌‌ها کاملاً شفاف باشند. همچنین فرایند احصای ارزش‌‌ها هم می‌‌تواند مردم را دور هم جمع کند.

بیانیه‌‌های ارزش را برای اینکه معنادار باشند، باید افرادی نوشته باشند که با افراد خیریه زندگی کرده ‌‌باشند. نکته‌ای کوچک در مستندسازی وجود دارد:
«خیریه اعتقاد دارد که با ذی‌نفعان باید با احترام رفتار کرد، که اگر افراد مطابق بیانیه‌‌های ارزشی که با دقت نوشته‌‌ شده‌‌اند عمل نکنند، باعث ایجاد بدبینی می‌‌شود».

آشنایی با بیانیه‌های ارزشی برخی از خیریه‌ها

آشنایی با بیانیه‌های ارزشی برخی از خیریه‌ها

برخی خیریه‌‌ها یکسری بیانیه‌‌های ارزشی‌ دارند که ارزش‌‌هایشان را در فهرست کوتاهی از کلیدواژه‌‌ها جمع می‌‌کند، درحالی‌که برخی دیگر توضیح بیشتری دربارۀ آن‌ها می‌‌دهند. نمونه‌‌هایی از این‌ دست در جدول زیر آمده است:

بیشتر بخوانید :

ضرورت به اشتراک‌ گذاری دانش در خیریه‌ها

خیریه
ارزش‌‌ها
Shelter
Shelter یک راه نجات برای هر کسی است که بی‌‌خانمان است یا مسکن نامناسبی دارد. اگر شما خانۀ خود را از دست داده‌‌اید، ما هر کاری بتوانیم انجام می‌‌دهیم تا به شما کمک کنیم که سقفی امن روی سر خود داشته باشید.
ما به‌چالش می‌‌کشیم؛ مَسکن یکی از نیازهای اساسی بشر است. در کشور دولتمند ما، هر فردی باید یک خانه داشته ‌‌باشد، و Shelter ازطریق اعمال نفوذ سرسختانه، تحقیقات   متقاعدکننده، گزارش‌‌های سیاستی و نیز کمپین‌‌های عمومی، افراد قدرتمند را به‌چالش می‌‌کشد تا این چشم‌‌انداز را محقق کنند.
ما سخت‌کوش هستیم؛ Shelter تلاش می‌‌کند که بیشترین بازده را از هر پنی که خرج می‌‌کند به‌دست آورد. ما افتخار می‌‌کنیم که با سازمان‌‌های همفکر مشارکت کنیم، ایده‌‌هایمان را تسهیم کنیم و راه‌‌های خلاقانه برای حل   مشکل مسکن ایجاد کنیم.


Barnardo's
 • احترام به ارزش یکتای هر فرد،
 • ترغیب مردم به بالفعل‌کردن ظرفیت‌های خود،
 • امیدوارانه کارکردن، 
 • اعمال نظارت مسئولانه،

Oxfam
 • هر فردی حق تحقق ظرفیت‌‌‌ها، داشتن فرصت زندگی بدون فقر در جهانی امن و عادلانه‌‌تر را دارد. معتقدیم که با اقدام بشری و ارادۀ سیاسی، جهان پرعدالت بدون فقر ممکن است.
 • آکسفام به تمام پیمان‌‌های بین‌‌المللی دربارۀ حقوق و بیانیۀ جهانی حقوق بشر   متعهد می‌‌شود. مردم حقوق اولیه‌ای دارند؛ مثل: حق زندگی‌کردن و امنیت، معیشت پایدار، شنیده‌‌شدن، هویت، دستیابی به خدمات اجتماعی اصلی.
 • فقر وضعیتی است که افراد در آن قدرت کمی دارند و در تصمیماتی که بر آن‌ها تأثیرگذار است، نقشی ندارند. فقر به‌معنای درآمد ناچیز، دارایی اندک، دست‌نیافتن به خدمات و فرصت‌‌ها، نابرابری عمیق، ناامنی مداوم و کمبود فرصت‌‌های توسعه   است.
 • ریشۀ فقر در نابرابری و اقدام و عدم اقدام بشر دارد. فقر به‌واسطۀ حوادث طبیعی، خشونت بشری، ظلم و آسیب به محیط‌زیست بیشتر می‌شود. مؤسسات و مکانیزم‌‌های اقتصادی می‌‌توانند باعث تداوم‌ یافتن فقر شوند.
 • غالباً زنان و دختران بیشتر در معرض فقر قرار دارند. حقوق آن‌ها و رفع‌کردن نیازهایشان باید در مرکز توجه باشد.
 • ما با تغییرات و معضلات بی‌‌نظیری در قرن 21 مواجه هستیم، ازجمله تغییرات آب‌وهوا و پیامدهای آن، قحطی‌‌ها و بحران‌‌های قیمت غذا، بحران‌‌های مالی جهانی، افزایش بحران‌‌های انسانی، محدودیت‌‌های انرژی، گسترش   تسلیحات، شهرنشینی و کمبود منابع طبیعی.
  این چالش‌‌ها رفع‌شدنی است؛ اما به همبستگیِ جهانیِ بی‌‌نظیری برای پیگیری تغییرات ضروری نیازمندیم.
 • دولت‌‌ها باید در برابر مردم خود برای حمایت و ترویج حقوق بنیادی پاسخ‌گو و مسئول باشند. همچنین تمام مؤسسات اجتماعی، دولت‌‌ها، شرکت‌‌ها، سازمان‌‌ها   و گروه‌‌ها ازجمله آکسفام باید در برابر تأثیر اقدامات خود بر مردم و حقوق اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی آن‌ها پاسخ‌گو باشند.
 • «آکسفام، سکولار و روشن‌فکر و کثرت‌‌گرا است». ما پذیرای تمام افرادی هستیم که حقوق بشر را توسعه می‌‌دهند.
St Mungo's
احترام و آرزو:
 • ما به پیشینۀ زندگی افراد بی‌‌خانمان احترام می‌‌گذاریم، پتانسیل‌‌های آن‌ها را باور داریم و به آن‌ها کمک می‌‌کنیم آرزوهایشان را محقق کنند.
برتری و خلاقیت:
 • ما برای برطرف‌کردن نیازهای در حال تغییر افراد بی‌‌خانمان، به‌سمت راه‌‌حل‌‌های   برتر و خلاقانه می‌‌رویم.
تنوع و برابری:
 • ما به‌عنوان یک خیریه و به‌عنوان یک جامعه، به‌واسطۀ ارزش‌گذاری برای تنوع و کوشش برای برابری فرصت‌‌ها، غنی هستیم.