سارا یانگ، مدیر موسسه ایمپتوس تراست می‌گوید: موسسه هر چه قدر که بخش اجرایی داوطلبانه مناسبی داشته باشد پیشبرد اهدافش آسان تر خواهد شد و نیز توانایی افراد حرفه‌ای در این امر می‌تواند کمک حال داوطلبان باشد.

اگرچه تأثیر این امر با ارزش، به برنامه دقیق مؤسسه برای نظم‌دهی به داوطلبان بستگی دارد. موسسه ایمپتوس تاریخچه بزرگی در کار با داوطلبانی دارد که در بخش اجرایی تجارب روزانه و کاری خود را در موسسه به اشتراک گذاشتند،که در ادامه از زبان خود سارا در این رابطه خواهیم خواند.

برای مطالعه :

اهمیت داوطلبان امور خیریه، اهداف و انگیزه‌ آنها

ارزش کار داوطلبان بخش اجرایی

فقط همین سال گذشته داوطلبان ما در بخش اجرایی نزدیک به ۲٫۸ میلیون یورو ارزش کاری داشته‌اند. کار آنها در زمینه‌های اجرایی مانند فناوری اطلاعات، مدیریت امور مالی، نظارت بر گروه‌های تشکیلاتی و... بوده است.

منابع اندک و ظرفیت محدود به این معناست که داوطلبان خبره در اولویت‌اند. مطالعات و بازنگری‌های استراتژیک، مدل‌سازی اقتصادی و برنامه‌ریزی کاری در اختیار داوطلبان قرار نمی‌گیرد؛ اما چرا؟

زیرا اینها آن دسته کارهایی‌اند که متخصصان امر باید روزانه به آنها بپردازند. بهتر آن است که از داوطلبان در بخش‌هایی که مفید واقع می‌شوند استفاده کرد.

امور استراتژیک جذب داوطلب‌

داوطلب‌گیری در امور استراتژیک چیزی جدید نیست. ما به مدت ده سال به رشد شبکه‌ای داوطلبان امور اجرایی اعتماد کرده‌ایم و آنان پیشنهادهای خود را درباره امور اجرایی ارائه می‌دهند. ما به داوطلبان‌مان و دیگر داوطلبان مؤسسه‌های دیگر کمک می‌کنیم تا از خوب به عالی تبدیل شوند.

مؤسسه‌های خیریه اگر که از داوطلبان در امور اجرایی استفاده نبرند منبعی ارزشمند را از دست داده‌اند. هم به این دلیل که اهداف موسسه بهتر پیش می‌رود و هم اینکه داوطلب احساس می‌کند کار مفیدی انجام داده و ارتباطش با جامعه بهتر از قبل شده‌است.

اولین گام این است که معلوم شود کدام قسمت کاری برای موسسه ارزشمند‌تر است. با داشتن یک برنامه بلند مدت برای ایجاد تغییراتی که مایلید در موسسه‌تان مشاهده کنید تا تأثيرات کارتان افزوده شود و قطعا در این مسیر میتوانید از کمک‌ها داوطلبان نیز استفاده کنید.

گام بعد این است که خلاصه‌ای از ماهیت کارتان و مواردی که قرار است از داوطلب تحویل بگیرید را ارائه دهید تا هردوطرف بدانند که درگیر چه کاری‌اند. مقیاس زمانی کلید مهمی است.

از طرف دیگر ساختن یک مدل اقتصادی ممکن است بهتر از درآمد متمرکز دوهفته‌ای باشد. همچنین باید در نظر داشت که کارها مطابق با زمان‌بندی تعیین شده پیش روند.

بیشتر بخوانید :

بارقه‌ امیدی به نام رفتار‌ حمایتگرانه در شرایط تاریک فعلی جهان

زمان و منابع کافی

آیا تیم شما به قدر کافی زمان دارد تا بهترین کارها را از داوطلبان بخواهد؟!

سارا یانگ از موسسه ایمپتوس تراست ادامه می‌دهد: در شرایط داوطلبی حقیقی، این بسیار ضروری است که بررسی شود که داوطلب توانایی‌های لازم را دارد.

افراد عادات کاری متفاوت دارند و باید بررسی شود که عادات کاری داوطلبان‌تان مطابق با ارزش‌های کاری شرکت باشد. یک معرفی برنامه‌ریزی شده و کافی تأثیر بسیاری در بررسی توانایی‌های داوطلب دارد.

هنگامی که پروژه آغاز به کار می‌کند باید در نظر داشت که تیم کاری‌تان به طور کافی منابع را در اختیار دارند. داشتن بازنگری‌های منظم باعث می‌شود که نسبت به مسیر رفته دید خوبی پیدا کنید و در صورت لزوم آن را تغییر دهید. در نهایت پس از دستیابی به اهداف پروژه، از داوطلبانتان نظرخواهی کنید تا برای پروژه بعد بیشتر آگاهی یابید.

داوطلبان متخصص مشتاق‌اند که تأثیرشان را بر موسسه بفهمند. اگر با آنها در ارتباط باقی بمانید آن ها را بیشتر مشتاق خواهید کرد و ممکن است در پروژه بعدی دستگیرتان شوند.