به گزارش روابط عمومی آکادمی خیر ایران، چهل و ششمین نشست از سلسله‌نشست‌های “یک چای، یک تجربه” با موضوع معرفی و آشنایی بیشتر با فعالیت‌های مؤسسه «پیام‌آوران همیاری (چترا)» با حضور دکتر فاطمه بهرام‌آبادیان (مدیرعامل مؤسسه) در روز دوشنبه شانزدهم بهمن‌ماه از ساعت 15:00 به شکل حضوری در محل آکادمی خیر ایران و آنلاین در بستر اینستاگرام وسایت آکادمی برگزار شد.

در  این جلسه بهرام‌آبادیان ضمن اشاره به تاریخچه شکل‌گیری این مؤسسه، درباره محور فعالیت‌های مؤسسه گفت: چترا کار کاهش آسیب را به خاطر پیشگیری از شیوع HIV شروع کرد و چون یکی از عوامل انتقال این بیماری، اعتیاد است، به حوزه اعتیاد نیز وارد شدیم. چترا در زمینه کاهش آسیب و درمان، دارای مراکز متعددی است و در حوزه پیشگیری، سالانه کارگاه‌های متعددی برای سازمان‌های مختلف در ایران برگزار می‌نماییم.

وی در ادامه گفت: تماس با چترا ۲۴ ساعته امکان‌پذیر هست و شبکه‌های مختلف مجازی داریم. چون زمان طلایی در HIV ۷۲ساعت است یعنی فرد باید قبل از ۷۲ ساعت درمان بپذیرد. دارویی هست که مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری آن را رایگان در اختیار قرار می‌دهند. بعد از این دوره، با توجه به دوره پنجره، تست هم از سه هفته تا سه ماه ممکن است جواب درست ندهد. فرد بر اساس شواهد و مواجهه‌ای که داشته است، مراجعه می‌کند و تحت درمان قرار می‌گیرد. در این مدت سه‌ماه، فرد دچار اضطراب و نگرانی است که جواب تست او مثبت باشد چه باید بکند. هنوز در این زمینه مسئله انگ و تبعیض وجود دارد و فرد در این مدت از شدت نگرانی زندگی خود را تعطیل می‌کند.

دکتر بهرام‌آبادیان درباره «حمایت‌ها و خدمات چترا» گفت: ما علاوه بر کمک‌های ذکر شده، برای خانواده‌ها حرفه‌آموزی و اشتغال داریم. در حال حاضر دو کارگاه فعال داریم و بسته‌های حمایتی ارائه می‌کنیم. ما اعتقاد به ماهی دادن نداریم بلکه دوست داریم ماهیگیری را یاد دهیم. مددجویان چترا  بررسی می‌شوند که بر اساس ویژگی‌ها، خدمات را به آنها ارائه دهیم. یک گروه ترانس هم داریم که فعلاً به آن‌ها خدمات مشاوره می‌دهیم. در حوزه اعتیاد مراکز مختلفی داریم. افراد در راه مانده را در مراکز گرمخانه پذیرش می‌کنیم و برای درمان ارجاع می‌دهیم.

گفتنی است سلسله نشست‌های یک  چای-یک تجربه در روزهای دوشنبه هرهفته از ساعت 15 الی 16:30 در محل آکادمی  خیر ایران برگزار می‌شود، عموم علاقمندان می‌توانند جهت شرکت در نشست‌های  آتی آکادمی خیر ایران با شماره‌های 86096304-09912069037 تماس حاصل  فرمایند.