به گزارش روابط عمومی خیر ایران؛ اولین کارگاه آموزشی دوره شهریور ماه با عنوان «تکنیک‌ها و فنون تسهیلگری » در روز شنبه چهارم شهریور 1402 از ساعت 15 الی 18 برگزار شد.

محمدحسین شیخ مدرس کارگاه تسهیلگری ضمن تبیین مفاهیم تسهیلگری در سازمان‌های مردم‌نهاد و مؤسسات خیریه به تبیین انواع تکنیک‌ها در تسهیلگری پرداخت.

استاد محمد حسین شیخ

وی در این کارگاه بیان داشت: تسهیلگر فردی است که به یک گروه کمک می‌کند تا اهداف مشترکشان را درک کنند و بدون سوگیری خاص به آن‌ها کمک می‌کند تا به اهدافشان دست یایند، تسهیلگر نقش رهبر است که قدرت تصمیم‌گیری به اعضا مشخص شده است. یکی از اصلی‌ترین تکنیک‌های تسهیلگری، بارش فکر است.

شیخ علاوه بر تشریح نقش‌های منتورینگ، کوچینگ و تسهیلگر، اضافه کرد: فرد تسهیلگر مشاهده‌گر است و یادداشت برداری می‌کند و کل پروسه را می‌سنجد و تحلیل می‌کند و خیلی مهم است که در جلسات بی‌طرف باشد.

محمدحسین شیخ در ادامه ضمن تشریح توانایی‌های و شایستگی‌های فرد تسهیلگر نیز اشاره نمود: عملکرد تسهیلگر باعث شنیده شدن و دیده شدن افراد در سازمان‌ها می‌شود و در نتیجه باعث نگه داشت نیروی انسانی می‌شود. 

در پایان گفتنی است کارگاه‌های این دوره به صورت حضوری و مجازی (وبینار) برگزار شده و در مجموع بیش از 20 نفر از اعضای سمن‌ها و مؤسسات مختلف و علاقه‌مندان به این حوزه در آن شرکت نمودند.