کارگاه مهارتی-کاربردی با موضوع «قوانین تأمین اجتماعی» طی یک جلسه 3 ساعته در روز شنبه بیست و دوم مهر ماه از ساعت 15 الی 18 با تدریس علی بهرام‌دوست (مدرس و مشاور در حوزه تأمین اجتماعی) به صورت حضوری و آنلاین برگزار شد.

در این جلسه مباحثی پیرامون:

  • تنظیم و ارسال لیست بیمه
  • قراردادهای مشمول ماده 38
  • بازرسی دفاتر قانونی (حسابرسی بیمه)
  • اعتراض به بدهی تامین اجتماعی

مطرح شد، بهرام‌دوست ضمن تبیین مفاهیم بیمه و حق بیمه درباره ارسال لیست بیمه گفت: از اولین روز تا آخرین روز ماه بعد سازمان‌ها و شرکت‌ها می‌توانند لیست بیمه را رد و حق بیمه را پرداخت کنند  و مسئول پرداخت حقبیمه کارفرما است.

همچنین در مورد طب کار افزود: قانون بیمه تامین اجتماعی انجام آزمایشات و معاینات طب کار را به عنوان یک الزام قانونی به عهده کلیه کارفرمایان مشمول قانون کار گذاشته است. سازمان تامین اجتماعی به استناد ماده 90 قانون بیمه تامین اجتماعی کلیه کارفرمایان را ملزم نموده است که معاینات و آزمایشات پزشکی لازم برای کلیه افراد شاغل در کارگاه و سازمان خود را در مراکز واجد صلاحیت طب کار انجام دهند. یکی از دلایل انجام معاینات طب کار توسط پزشک متخصص طب کار این است که مشخص شود که آیا کارگران و افراد شاغل قابلیت و استعداد جسمی و فیزیکی کار محول شده را دارا هستند یا خیر. افراد شاغل در کارگاه‌ها باید قابلیت و استعداد جسمانی متناسب با کارها داشته باشند بدین منظور کارفرمایان مکلفند قبل از به‌کار گماردن آن‌ها ترتیب معاینه پزشکی آن‌ها را بدهند.

بهرام‌دوست در ادامه درباره اصطلاحات واگذارنده، مقاطعه‌کار، قرارداد مقاطعه و قراردادهای مشمول بیمه و ماده‌های قانونی توضیحاتی را در کارگاه ارائه دادند. سپس شرکت‌کنندگان سؤالات خود را مطرح کرده وپس از پاسخگویی مدرس به بحث و گفت‌وگو پرداختند.

عموم علاقمندان برای بهره‌مندی از خدمات آکادمی خیر ایران می‌­توانند به وبگاه ac.kheir.ir مراجعه کرده و یا از طریق شماره 09912069037 با کارشناسان ما در ارتباط باشند .